netKonkret

Powstanie Warszawskie – obchody, relacja

Powstanie Warszawskie – obchody, relacja
Sierpień 05
13:25 2016

1 sierpnia 2016 r, kilka chwil przed godziną 17 na ul. Żelaznej czas jakby na kilka chwil cofnął się o 72 lata. „Teraz jest wojna” wymownie wybrzmiało rozpoczynając uroczystości, którym przewodzili: Pani Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, Wiceburmistrz Robert Makowski, Przewodniczący Rady Miasta Leszek Czarzasty oraz Wicestarosta Wołomiński Adam Łossan.

Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Wołomina dzięki inscenizacji przygotowanej przez Jarosława Dąbrowskiego, Związek Strzelecki”Strzelec” i I Liceum Ogólnokształcące PUL w Wołominie, przenieśli się w klimat wydarzeń z sierpnia 1944 roku. Mieliśmy okazję zobaczyć i pucybuta i zakochanych przechadzających się po warszawskich uliczkach. I poczuć na własnej skórze jak wszystko to, nagle, w ułamku sekund zamieniło się w wojenny koszmar garstki Powstańców. Na szczęście, tym razem Powstańcy wygrali i przy zdobycznym czołgu mogliśmy wraz z nimi odśpiewać dumnie Hymn Polski.

Tuż po inscenizacji w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej odprawiona została Msza Święta, a po niej, pod tablicą poświęconą poległej w powstaniu łączniczce batalionu Parasol Marii Teresie Bartnik ps. DIANA, złożono kwiaty i wieńce.

Udział w uroczystościach wzięli przedstawiciele środowisk Powstańców i Kombatantów oraz rodzina Marii Bartnik: Ewa Bartnik- bratowa, żona Kapitana Jerzego Bartnika ps. MAGIK oraz bratanice: Ewa i Magdalena.

Nadchodzące wydarzenia

 1. Premiera filmu „Chrzęsne Wincentyny Karskiej”

  22 kwietnia godz. 16:00 - 17:00
 2. Mammobus w Ząbkach

  4 maja - 5 maja
 3. Mammobus w Zielonce

  4 maja - 5 maja
 4. II Bieg Przedszkolaka – Biegniemy dla Klaudii i Stasia

  13 maja godz. 14:00 - 17:00
 5. Mammobus w Wołominie

  15 maja - 18 maja

Nowy numer drukowanego nK