Gawkowski przegrał na lewicy. Założy nową partię?

0
188

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Krzysztof Gawkowski, w wyborach na szefa SLD uzyskał trzeci wynik spośród dziesięciu kandydatów.

Udział w sobotnich wyborach, przez oddanie głosu w siedzibie lokalnych struktur Sojuszu, mógł wziąć każdy członek partii. Wybory odbyły się w sobotę w 380 komisjach; wzięło w nich udział kilkanaście tysięcy członków SLD. Jeżeli żaden kandydat nie uzyska bezwzględnej większości głosów, ostatecznego wyboru – spośród dwóch osób, które uzyskają najlepsze wyniki w pierwszej turze – dokonają delegaci na zaplanowanym na 23 stycznia kongresie SLD.

Według nieoficjalnych informacji PAP, opartych o skany protokołów wyborczych ze wszystkich okręgów, Czarzasty uzyskał ok. 5 tys. głosów, Wenderlich ok. 3 tys.; trzecie miejsce należy do sekretarza generalnego partii Krzysztofa Gawkowskiego. Według źródła PAP w krajowej komisji wyborczej, różnica między Wenderlichem a Gawkowskim jest „nieznaczna”, wynosi kilkaset głosów.

O funkcję lidera partii, sprawowaną dotąd przez Leszka Millera, ubiega się 10 kandydatów:

szef mazowieckich struktur SLD Włodzimierz Czarzasty, obecny sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodnicząca Joanna Senyszyn, b. wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich oraz Zbyszek Zaborowski – poseł Sojuszu kilku kadencji oraz b. szef śląskiego SLD. Ponadto kandydatami na lidera SLD są: Michał Huzarski, Adam Kępiński, Tomasz Nesterowicz, Piotr Rączkowski i Dariusz Szczotkowski.

Wyniki we wtorek

Trwa w tej chwili liczenie głosów, pewnie od dzisiaj również rozpocznie się przesyłanie protokołów. Chcielibyśmy, jeśli to się uda, we wtorek w godzinach popołudniowych podać szczegółowe informacje na temat frekwencji, ilości głosów oddanych na każdego z kandydatów, no i oczywiście tego, czy będzie druga tura, a jeśli będzie, to kto się w tej drugiej turze znajdzie” – powiedział PAP w sobotę rzecznik SLD, Dariusz Joński.

Część polityków bliskich kierownictwu Sojuszu, z którymi rozmawiała PAP, uważa, że zwolennicy Gawkowskiego mogą założyć własną formację we współpracy ze środowiskami zaangażowanymi w tworzenie Zjednoczonej Lewicy.

Krzysztof Gawkowski fot. sld.org.pl
Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski;

W roku 2000 wstąpił do SLD. W wyborach samorządowych w latach 2002 i 2006 wybierany był na funkcję radnego Rady Miejskiej w Wołominie[. W wyborach samorządowych w 2010 roku uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego IV kadencji (2010–2014). W wyborach parlamentarnych w Polsce w 2011 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski z pierwszego miejsca na liście SLD w okręgu wyborczym nr 16 (Płock). Członek władz krajowych SLD, w 2012 roku został sekretarzem generalnym partii.

Ze strony SLD był odpowiedzialny za negocjacje przeprowadzone w siedzibie OPZZ przed zawarciem koalicji wyborczej Zjednoczona Lewica (zawiązanej przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku przez SLD, TR, PPS, UP oraz Partię Zieloni). W wyborach bezskutecznie ubiegał się o mandat w okręgu wyborczym nr 4 (Bydgoszcz). W grudniu 2015 roku podczas Krajowej Konwencji SLD został ogłoszony jednym z dziesięciu kandydatów ubiegających się o funkcję przewodniczącego SLD.