Komunikacja miejska zintegrowana ze Wspólnym Biletem

0
182

Od czerwca na Wspólnym Bilecie będzie można jeździć nie tylko warszawskimi autobusami, tramwajami, metrem, Koleją Mazowiecką, ale także nową wołomińską komunikacją miejską.

– To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Gminy Wołomin. Udało się! Zintegrowaliśmy komunikację miejską z ZTM i Wspólnym Biletem – mówi burmistrz Wołomina, Elżbieta Radwan. To oznacza, że na 4 trasach wołomińskiej komunikacji, którą już od czerwca 2016 roku obsługiwać będzie Zarząd Transportu Miejskiego z Warszawy, będziemy mogli posługiwać się tymi samymi biletami okresowymi, co w stolicy, w tym Warszawską Kartą Miejską.

Linia L35 skomunikuje Stare Grabie ze stacją PKP Wołomin poprzez Nowe Lipiny, Duczki i Nowe Grabie, zaplanowane jest 10 kursów w dzień powszedni i 5 w soboty.

Linia L36
będzie łączyć Szpital Powiatowy ze stacją PKP Zagościniec, poprzez Sławek, Czarną, Helenów, Zagościniec, Lipinki i Duczki; zaplanowane jest 10 kursów w dzień powszedni i 5 w soboty.

Linia L37 z Turowa pojedzie do stacji PKP Wołomin, poprzez Ossów, Leśniakowiznę, Cięciwę Majdan, Mostówkę, Stare Lipiny i os. Niepodległości. zaplanowane jest 11 kursów w dzień powszedni i 6 w soboty.

Linia L38 od Szpitala Powiatowego będzie dojeżdżać do ulicy Granicznej, poprzez Sławek, centrum Wołomina i os. Partyzantów, zaplanowane jest 14 kursów w dzień powszedni i 7 w soboty.

Porozumienie na obsługę komunikacji miejskiej obowiązuje od czerwca do końca bieżącego roku. Obecnie ZTM ogłasza przetarg na firmę transportową. Autobusy mają być przewidziane na co najmniej 20 osób i być nie starsze niż z 2006 roku, pojazdy młodsze w przetargu są dodatkowo punktowane. Od 2017 roku umowa ma już zakładać nową organizacje ruchu po modernizacji kolei i otwarciu tuneli pod torami kolejowymi.
– Wszelkie zmiany tras i rozkładów będą zależne wyłącznie od decyzji naszej gminy – tłumaczy wiceburmistrz Wołomina, Edyta Zbieć. – To będzie trwała korzyść dla wszystkich mieszkańców. Cieszymy się, że udało się sprawę komunikacji załatwić już w drugim roku kadencji – dodaje.

Porozumienie zakłada, że ZTM jest odpowiedzialny za rozkład jazdy – ustalany według wytycznych gminy, informację pasażerską – trasy i rozkłady jazdy, oznakowanie przystanków, kontrolę autobusów i wykonanie kursów. Korzystając z komunikacji będzie można używać biletów okresowych ZTM, także ulgowych (dobowego, 30 dniowego, 90 dniowego, biletu seniora (bilet roczny za 50 zł), bezpłatnych przejazdów dla osób od 70 roku życia).